BirGün: Şehir hastaneleri ihaleleri projeleri tamamlanmadan ihaleye çıkarıldı; 23 mühendis ve mimar sürüldü

Kamu eliyle düzenlenen şehir hastanesi ihalelerinde çok sayıda usulsüzlüğe imza atıldığı öne sürüldü. İnşa edilecek hastanelerin projeleri tamamlanmadan ihaleye çıkıldı. Bu nedenle de hastane projesi için belirlenen yaklaşık maliyetlerinin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

İhalelerin ardından Sağlık Bakanlığı’nda görevli mühendis ve mimarların evrakı imzalamaya zorlandığı ve evraka imza atmayan, belirlenen yaklaşık maliyetlerin gerçeği yansıtmadığını belirten 23 mühendis ve mimarın, Sağlık Bakanlığı’nın merkez kadrosundan Ankara’daki hastanelere sürüldüğü iddia edildi. 

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, mühendis ve mimarlar, Antalya, Aydın, Denizli, Trabzon ve Samsun Şehir Hastaneleri projelerinin usulsüz bir şekilde ihale edildiğini belirterek Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na da durumu bildirdi. İddialara göre Sağlık Bakanlığı Etüt, Proje ve Emlak Daire Başkanı hakkında rapor da hazırlandı. Yine iddialara göre Teftiş Kurulu’nun raporuyla doğrulanan bu işlem nedeniyle Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı hakkında işlem yapılmadığı gibi yüzlerce hastane inşaatının proje-yapım sürecinde görev alan mühendis ve memurlar pasif görevlere alındı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir