15. Uluslararası Taşkent Film Festivali başlıyor

Tarihi 1970’lere değin uzanan, dünya sinema camiasının en görkemli film festivallerinden olarak gösterilen, Taşkent Film Festivali bu yıl 29 Eylül – 2 Ekim 2023 tarihlerinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te başlayacak ve kadim şehri Semerkant’ta sona erecek. 

FESTİVALE TÜRKİYE DAMGASI

Dünyanın birçok ülkesinden devlet adamları, yapımcı, yönetmen, oyuncu, senarist ve sinema emekçilerinin katılımı ile gerçekleştirilen festivale Türkiye’den de önemli isimler katılıyor. 

Türk Sineması için Taşkent’te özel bir gecenin de düzenleneceği festivale T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı ve 26-27.Dönem Milletvekili Metin Gündoğdu, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Yönetmenler ; Semih Kaplanoğlu, Derviş Zaim, Umut Mete Soydan, Onur Tan, Mustafa Kara ve Mehmet Gün ile Yapımcılar; Sadi Canpolar, Galip Güner, Oyuncular; Nur Fettahoğlu, Ahmet Yenilmez, Celal Al, Recep Çavdar, Murat Karak, Latif Koru, Burak Haktanır, Muhammed Emre Kaya, Gökhan Karacık ve Ali Buhara Mete gibi isimler katılacak. 

FESTİVALDE CUMHURİYETİN 100. YIL DÖNÜMÜNE ÖZEL KONSER DÜZENLENECEK

Türk Dünyasının ortak kültürü ve geleceği açısından son derece zengin bir geçmişe sahip olan Özbekistan ile Türkiye’nin son yıllarda karşılıklı olarak geliştirdiği ilişkiler de büyük bir öneme sahip. Bu kapsamda iki ülke tarafından ortak yapılmakta olan ve yeni yapılacak olan belgesel, film ve program projelerinin de detaylı olarak değerlendirilmesi fırsatı olacak. 

Türkiye ve Özbekistan arasındaki iki ülkenin ortak tarihini, kültürünü ve ortak geleceğini anlatan, yönetmenliği Umut Mete Soydan tarafından yapılmakta olan “Doğudan Batıya Kültür Yolu Özbekistan” ve  “Ortak Gelecek : Özbekistan – Türkiye” Belgesel Filmleri de önemli projeler arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir