Şentop’tan Akşener’e boş kovan tepkisi: Şov amacıyla dahi olsa yapılan hareketi kınıyorum

ANKARA – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Meclis’te partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada partisinin İstanbul il başkanlığına yönelik silahlı saldırıya tepki gösterdi, kürsüden boş mermi kovanlarını fırlattı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Akşener’in ismini geçirmeden, “Bugün bir grup toplantısında, bir Genel Başkan’ın, kürsüden elindeki mermileri yere atarak yaptığı şov ile vermek istediği mesaj millet iradesine yapılmış büyük bir saygısızlıktır” ifadelerini kullanarak açıklama yaptı.

‘HERKESİ MECLİSİN SAYGINLIĞINA YAKIŞIR ŞEKİLDE HAREKET ETMEYE DAVET EDİYORUM’

Akşener’in tepkisini “şov amacıyla” ifadesiyle niteleyen TBMM Başkanı Şentop, “Hangi amaçla, hangi bağlamda, neye dikkat çekmek için olursa olsun milli iradenin kalbi, milletin sinesi olan Gazi Meclis, mermilerin, silahın değil, sözün, fikrin yeridir. Gazi Meclisin mekanları darbe dönemleri dışında mermilerin, silahların mekânı olmamıştır; asla olmayacaktır. Şov amacıyla dahi olsa, yapılan hareketi esefle kınıyorum” dedi.

Herkesi “Meclis’in saygınlığına yakışır şekilde hareket etmeye” çağıran Mustafa Şentop’un açıklaması şu şekilde sürdü:

“Toplumsal her türlü sorunun çözüm yolu olan siyasette ve siyasetin kalbi olan Mecliste şiddet vasıtası olan bir nesnenin propaganda için umuma teşhir edilmesi; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ekranlarda ve satırlarda ‘mermi’ kavramı ile yan yana getirilmesi her şeyden önce siyasete ve Meclise büyük zarar verir. Bu noktada en büyük hassasiyeti göstermesi gerekenler ise şüphesiz milletvekillerimiz ve siyasi partilerimizin genel başkanlarıdır. Herkesi, özellikle seçimlere yaklaştığımız bu hassas süreçte, Meclisin saygınlığına yakışır şekilde hareket etmeye davet ediyorum.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir