Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat: Gazeteciyi kamusal denetimden uzaklaştırmak için yargıdan, kolluğa kadar uzanan bu süpürme eylemi, halkı süpürmek anlamına geliyor

Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, gazetecilerin toplumsal olaylarda iktidar eliyle devre dışı bırakılmaya çalışıldığını belirterek, “Gazeteciyi kamusal denetimden uzaklaştırmak için yargıdan, kolluğa kadar uzanan bu süpürme eylemi, sonuç olarak aslında halkı süpürmek anlamına geliyor.” dedi. 

Akbelen direnişinde, jandarmanın mesleğini yapan belgeselci ve gazeteci Kazım Kızıl’ın gözüne biber gazı sıkıldığını hatırlatan Fatih Polat, “Tam bu noktada, benzer bir uygulamanın mahkumiyet kararı getirmiş olduğunu hatırlatalım” diyerek Evrensel editörü Erdal İmrek’in Gezi direnişinde gözüne polis tarafından gaz sıkıldığını, savcılığın kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdiğini ancak kararın AYM’den dönerek İmrek’i darbeden polis hakkında yakalama kararı çıkarıldığını yazdı.

Polat şu ifadeleri kullandı: 

Şimdi soralım: Gazeteciler olmasaydı bu olaydan kimin haberi olacaktı? Gazeteciyi kamusal denetimden uzaklaştırmak için yargıdan, kolluğa kadar uzanan bu süpürme eylemi, sonuç olarak aslında halkı süpürmek anlamına geliyor. Bu ülke, halkın çıkarı için her türlü bedeli göze alan gazeteciler açısından köklü bir mirasa sahip. Ama gazetecilerin kamikaze olmadığını da bir kez daha hatırlatalım.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir